Objawy alkoholizmu w pierwszej fazie choroby są bardzo ciężkie do zidentyfikowania – niemal każdy z nas lubi miło spędzić czas w gronie bliskich lub znajomych, wypić lampkę wina, czy chłodne piwo w ciepły, letni dzień przy grillu. Mocno rozwinięta kultura picia, szczególnie w Polsce, prowadzi do częstego lekceważenia niepokojących sygnałów, które mogą przerodzić się w uzależnienie. Wiele osób błędnie kojarzy alkoholizm z środowiskami patologicznymi lub osobami w kryzysie bezdomności, jednak bardzo często dotyka on ludzi dobrze usytuowanych i odnoszących sukcesy. Szybkie tempo życia i niepewność jutra sprawiają, że nadużywanie alkoholu oraz innych używek, jest w naszym społeczeństwie coraz bardziej powszechne. Konieczne staje się odtrucie alkoholowe lub nawet zaszycie alkoholowe popularną wszywką Esperal.
Poradnik
Oczyszczenie organizmu – Czym różni się odtrucie alkoholowe od detoksu?
Każde oczyszczanie organizmu z alkoholu powinno być przeprowadzane pod kątem wyspecjalizowanego personelu medycznego. Dlaczego? Tylko w ten sposób osoba uzależniona przechodzi bezpiecznie przez proces powrotu do życia w trzeźwości. Detoks i odtrucie alkoholowe to zresztą długofalowe procesy, dlatego alkoholik powinien mieć profesjonalne wsparcie. Ale czym właściwie różni się odtrucie alkoholowe od detoksu? Czy słusznie mówią Ci, którzy uznają, że obydwa terminy mają takie samo znaczenie? I do jakiego ośrodka powinniśmy się zgłosić, żeby przeprowadzić odtrucie i detoks w Warszawie?
Przyczyny alkoholizmu – Jak powstaje choroba alkoholowa?
Chociaż choroba alkoholowa i jej przykre skutki są w świadomości społecznej na wysokim poziomie, to jednak wciąż wpadamy w pułapkę nałogu. Leczenie alkoholizmu jest powszechne, ponieważ przyczyny uzależnienia od alkoholu nie dają spektakularnych znaków. Czynniki biologiczne i psychiczne oddziałują na człowieka stopniowo, aż w końcu trudno jest znaleźć granicę pomiędzy rekreacyjnym sięganiem po alkohol, a uzależnieniem. Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o rozwoju alkoholizmu, a wiedza ta pozwoli na zapobieganie kryzysowym sytuacjom, w których odwyk i terapia stają się jedyną szansą na powrót do życia w trzeźwości.
Czytaj dalej
Problem alkoholowy wśród młodzieży – na te objawy należy zwrócić uwagę
Czy wiesz, że po alkohol sięga ok. 92% 15- i 16-latków? Takie wyniki przedstawiają ogólnopolskie badanie w szkołach przeprowadzane przez Europejski Program Badań Ankietowych. Nikt nie ma wątpliwości co do tego, że problem alkoholowy wśród młodzieży jest poważny. Często jednak nie wiadomo jakie są jego przyczyny i jak rozpoznać sygnały ostrzegawcze. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się wszystkiego, co musisz wiedzieć na temat alkoholizmu wśród młodzieży. Niezależnie od tego czy jesteś wychowawcą, rodzicem czy starszym bratem lub siostrą – zebrane informacje będą wskazówką dotyczącą odnalezienia się w rzeczywistości młodych osób.
Czytaj dalej
Fakty i mity na temat Esperalu
Chociaż Esperal (Disulfiram) jest najpopularniejszą metodą wspierającą wychodzenie z alkoholizmu, to jednak fakty na temat Esperalu myli się powszechnie z mitami, a chaos informacyjny wprowadza w błąd zarówno pacjentów, jak i ich rodziny. Wszywka alkoholowa Esperal jest środkiem pomocniczym w wychodzeniu z uzależnienia, jednak jej właściwości nie są lecznicze, a jedynie odstraszające. Pacjent, który poddaje się zabiegowi wszycia Esperalu, zobowiązuje się do całkowitej rezygnacji z picia alkoholu. W przeciwnym wypadku może doświadczyć nieprzyjemnych objawów ze strony organizmu (np. wymiotów, biegunek, bólu mięśni, zawrotów głowy, duszności, stanów lękowych, zaburzeń świadomości, omdleń) i to właśnie świadomość konsekwencji pozwala mu przezwyciężyć chęć sięgnięcia po alkohol. Czy oznacza to również, że ta chęć stopniowo słabnie, a pacjent nie potrzebuje terapii? Czy wszywka alkoholowa jest dostępna dla każdego i czy da się ją „przepić”? Poznaj najważniejsze fakty na temat Esperalu i pokonaj mity, które uznawane za prawdę, mogą być niebezpieczne.
Czytaj dalej
Halucynoza alkoholowa – co to jest i jak ją leczyć?
Przy regularnym piciu alkoholu, każde jego odstawienie, może być przyczyną nieprzyjemnych stanów. Często pojawiająca się halucynoza alkoholowa jest jednym z nich. To rodzaj omamów słuchowych i dotykowych, które zalicza się do dolegliwości zespołu abstynencyjnego – następującego po nagłej rezygnacji z alkoholu. Czym cechuje się przewlekła, a czym ostra postać tego stanu? Jakie leczenie należy podjąć, jeśli halucynoza alkoholowa dotyka Ciebie lub Twoich bliskich? Czy da się temu zapobiec?
Głód alkoholowy – objawy
Osoby, które zmagają się z problemem alkoholizmu, bardzo często wpadają w głód alkoholowy. To stan, który – jak sama nazwa wskazuje – wywołuje ogromne pragnienie spożycia alkoholu, koncentrujące się przede wszystkim na psychice. Nie oznacza to jednak, że głód alkoholowy nie daje objawów odczuwanych fizycznie. Przeciwnie – im większy stopień zaawansowania nałogu, tym bardziej głód alkoholowy przedziera się do wszystkich sfer życia pacjenta. Jakie są objawy głodu alkoholowego i czy organizm daje wcześniej jakieś sygnały ostrzegawcze?
Czytaj dalej
Kroplówka na kaca – jak działa i czy warto?
Nadmierne spożycie alkoholu wiąże się z negatywnymi objawami – m.in. bólem głowy i dużym pragnieniem. Czy stosowana coraz częściej kroplówka na kaca jest bezpiecznym rozwiązaniem? W jakich sytuacjach warto ją podać i jakich efektów można się spodziewać? Przeczytaj artykuł i dowiedz się czy kroplówka na kaca jest rzeczywiście potrzebna.
Jak usunąć esperal?
Chociaż wielu Polaków decyduje się na wszyty podskórnie lek disulfiram (esperal), wielu pyta też o to jak usunąć wszywkę alkoholową. Motywacją do rozpoczęcia detoksu i skorzystania z wszywki jest najczęściej perspektywa życia w trzeźwości. Powody, dla których chce się tą wszywkę usunąć są różne – od naturalnego strachu przed porażką, po poczucie walki z wygraną i wyjście z nałogu. O czym trzeba pamiętać zarówno w pierwszej, jak i w drugiej sytuacji?
Jak wyjść z ciągu alkoholowego?
Nie wiesz jak pomóc alkoholikowi w ciągu? Spotkałeś się z hasłem detoksykacji, ale nie rozumiesz co to znaczy? Przeczytaj artykuł i dowiedz się wszystkiego co musisz wiedzieć na temat odstawienia alkoholu i zdecydowania się na życie w trzeźwości. Jakie decyzje trzeba podjąć i jakie etapy trzeba pokonać, by wyjść z tzw. cugu alkoholowego?