Czym różni się odtrucie alkoholowe od detoksu?

Czym różni się odtrucie alkoholowe od detoksu?

Każde oczyszczanie organizmu z alkoholu powinno być przeprowadzane pod kątem wyspecjalizowanego personelu medycznego. Dlaczego? Tylko w ten sposób osoba uzależniona przechodzi bezpiecznie przez proces powrotu do życia w trzeźwości. Detoks i odtrucie alkoholowe to zresztą długofalowe procesy, dlatego alkoholik powinien mieć profesjonalne wsparcie. Ale czym właściwie różni się odtrucie alkoholowe od detoksu? Czy słusznie mówią Ci, którzy uznają, że obydwa terminy mają takie samo znaczenie? I do jakiego ośrodka powinniśmy się zgłosić, żeby przeprowadzić odtrucie i detoks w Warszawie?

Czytaj dalej

Przyczyny alkoholizmu – Jak powstaje choroba alkoholowa?

Przyczyny alkoholizmu

Chociaż choroba alkoholowa i jej przykre skutki są w świadomości społecznej na wysokim poziomie, to jednak wciąż wpadamy w pułapkę nałogu. Leczenie alkoholizmu jest powszechne, ponieważ przyczyny uzależnienia od alkoholu nie dają spektakularnych znaków. Czynniki biologiczne i psychiczne oddziałują na człowieka stopniowo, aż w końcu trudno jest znaleźć granicę pomiędzy rekreacyjnym sięganiem po alkohol, a uzależnieniem. Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o rozwoju alkoholizmu, a wiedza ta pozwoli na zapobieganie kryzysowym sytuacjom, w których odwyk i terapia stają się jedyną szansą na powrót do życia w trzeźwości.
Czytaj dalej

Problem alkoholowy wśród młodzieży – na te objawy należy zwrócić uwagę

Problem alkoholowy wśród młodzieży – na te objawy należy zwrócić uwagę

Czy wiesz, że po alkohol sięga ok. 92% 15- i 16-latków? Takie wyniki przedstawiają ogólnopolskie badanie w szkołach przeprowadzane przez Europejski Program Badań Ankietowych. Nikt nie ma wątpliwości co do tego, że problem alkoholowy wśród młodzieży jest poważny. Często jednak nie wiadomo jakie są jego przyczyny i jak rozpoznać sygnały ostrzegawcze. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się wszystkiego, co musisz wiedzieć na temat alkoholizmu wśród młodzieży. Niezależnie od tego czy jesteś wychowawcą, rodzicem czy starszym bratem lub siostrą – zebrane informacje będą wskazówką dotyczącą odnalezienia się w rzeczywistości młodych osób.
Czytaj dalej

Fakty i mity na temat Esperalu

Fakty i mity na temat Esperalu

Chociaż Esperal (Disulfiram) jest najpopularniejszą metodą wspierającą wychodzenie z alkoholizmu, to jednak fakty na temat Esperalu myli się powszechnie z mitami, a chaos informacyjny wprowadza w błąd zarówno pacjentów, jak i ich rodziny. Wszywka alkoholowa Esperal jest środkiem pomocniczym w wychodzeniu z uzależnienia, jednak jej właściwości nie są lecznicze, a jedynie odstraszające. Pacjent, który poddaje się zabiegowi wszycia Esperalu, zobowiązuje się do całkowitej rezygnacji z picia alkoholu. W przeciwnym wypadku może doświadczyć nieprzyjemnych objawów ze strony organizmu (np. wymiotów, biegunek, bólu mięśni, zawrotów głowy, duszności, stanów lękowych, zaburzeń świadomości, omdleń) i to właśnie świadomość konsekwencji pozwala mu przezwyciężyć chęć sięgnięcia po alkohol. Czy oznacza to również, że ta chęć stopniowo słabnie, a pacjent nie potrzebuje terapii? Czy wszywka alkoholowa jest dostępna dla każdego i czy da się ją “przepić”? Poznaj najważniejsze fakty na temat Esperalu i pokonaj mity, które uznawane za prawdę, mogą być niebezpieczne.
Czytaj dalej

Halucynoza alkoholowa – co to jest i jak ją leczyć?

Halucynoza alkoholowa – co to jest i jak ją leczyć?

Przy regularnym piciu alkoholu, każde jego odstawienie, może być przyczyną nieprzyjemnych stanów. Często pojawiająca się halucynoza alkoholowa jest jednym z nich. To rodzaj omamów słuchowych i dotykowych, które zalicza się do dolegliwości zespołu abstynencyjnego – następującego po nagłej rezygnacji z alkoholu. Czym cechuje się przewlekła, a czym ostra postać tego stanu? Jakie leczenie należy podjąć, jeśli halucynoza alkoholowa dotyka Ciebie lub Twoich bliskich? Czy da się temu zapobiec?

Czytaj dalej

Głód alkoholowy – objawy

Głód alkoholowy – objawy

Osoby, które zmagają się z problemem alkoholizmu, bardzo często wpadają w głód alkoholowy. To stan, który – jak sama nazwa wskazuje – wywołuje ogromne pragnienie spożycia alkoholu, koncentrujące się przede wszystkim na psychice. Nie oznacza to jednak, że głód alkoholowy nie daje objawów odczuwanych fizycznie. Przeciwnie – im większy stopień zaawansowania nałogu, tym bardziej głód alkoholowy przedziera się do wszystkich sfer życia pacjenta. Jakie są objawy głodu alkoholowego i czy organizm daje wcześniej jakieś sygnały ostrzegawcze?
Czytaj dalej

Kroplówka na kaca – jak działa i czy warto?

Kroplówka na kaca – jak działa i czy warto?

Nadmierne spożycie alkoholu wiąże się z negatywnymi objawami – m.in. bólem głowy i dużym pragnieniem. Czy stosowana coraz częściej kroplówka na kaca jest bezpiecznym rozwiązaniem? W jakich sytuacjach warto ją podać i jakich efektów można się spodziewać? Przeczytaj artykuł i dowiedz się czy kroplówka na kaca jest rzeczywiście potrzebna.

Czytaj dalej

Jak usunąć esperal?

Jak usunąć esperal?

Chociaż wielu Polaków decyduje się na wszyty podskórnie lek disulfiram (esperal), wielu pyta też o to jak usunąć wszywkę alkoholową. Motywacją do rozpoczęcia detoksu i skorzystania z wszywki jest najczęściej perspektywa życia w trzeźwości. Powody, dla których chce się tą wszywkę usunąć są różne – od naturalnego strachu przed porażką, po poczucie walki z wygraną i wyjście z nałogu. O czym trzeba pamiętać zarówno w pierwszej, jak i w drugiej sytuacji?

Czytaj dalej

Jak odtruć organizm po ciągu alkoholowym?

Jak odtruć organizm po ciągu alkoholowym?

Zastanawiasz się na czym polega odtrucie alkoholowe? Masz wątpliwości co do bezpieczeństwa tego procesu i nie wiesz jakie są jego efekty? Przeczytaj artykuł i dowiedz się nie tylko na czym polega, ale też ile trwa odtrucie alkoholowe. Nawet jednorazowe nadużycie alkoholu może doprowadzić do zatrucia organizmu – dokładnie tak jak w przypadku trwającego ciągu alkoholowego. Czy odtrucie musi odbywać się w specjalnych, poświęconych temu oddziałach szpitala czy możliwy jest dojazd lekarzy do domu pacjenta?
Czytaj dalej