Czy wiesz, że po alkohol sięga ok. 92% 15- i 16-latków? Takie wyniki przedstawiają ogólnopolskie badanie w szkołach przeprowadzane przez Europejski Program Badań Ankietowych. Nikt nie ma wątpliwości co do tego, że problem alkoholowy wśród młodzieży jest poważny. Często jednak nie wiadomo jakie są jego przyczyny i jak rozpoznać sygnały ostrzegawcze. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się wszystkiego, co musisz wiedzieć na temat alkoholizmu wśród młodzieży. Niezależnie od tego czy jesteś wychowawcą, rodzicem czy starszym bratem lub siostrą – zebrane informacje będą wskazówką dotyczącą odnalezienia się w rzeczywistości młodych osób.
Dlaczego młodzi ludzie piją alkohol?
Szacuje się, że pierwszy kontakt z alkoholem, pojawia się już w 12. roku życia. Jest to często łyk piwa lub szampana, wypijany zwykle za zgodą i w obecności rodziców. Wielu opiekunów jest przekonanych, że przyzwolenie na ten jeden łyk zaspokaja ciekawość dziecka i sprawia, że nie sięga on po alkohol samodzielnie. Rzeczywistość jest jednak inna. W wieku dojrzewania, to nie rodzice, a rówieśnicy, są grupą odniesienia. Dla nastolatka ważna jest przede wszystkim akceptacja społeczna, dlatego zdarza się, że ulega on presji i namowom kolegów. Młodzi piją alkohol również wtedy, kiedy:
- mają problemy z nauką, ocenianiem i wymaganiami ze strony nauczycieli,
- nie radzą sobie z relacjami w szkole – przeżywają np. pierwszy zawód miłosny,
- rodzice są uzależnieni od alkoholu i nastolatkowie obserwują to na co dzień,
- buntują się i chcą wyzwolić się z nadmiernej kontroli rodzicielskiej,
- nie chcą odstawać od większości, a piwo pojawia się na biwakach, imprezach towarzyskich, ogniskach.
Skutki picia alkoholu – fizyczne i psychiczne
Specjaliści od uzależnień ostrzegają, że młody organizm uzależnia się szybciej. Skutki picia alkoholu są dla nastolatków niestety bardzo silne – zarówno te psychiczne, jak i fizyczne. Najbardziej znane skutki fizyczne alkoholizmu młodzieży to:
- zwiększona podatność na zmęczenie,
- nadpobudliwość,
- ryzyko zajścia w niechcianą ciążę (alkoholizm wyzwala ryzykowne decyzje i przypadkowe kontakty seksualne),
- spowolnienie ruchów,
- zataczanie się (komórki nerwowe wolniej przewodzą sygnały),
- patologiczne zachowania tj. kradzieże, gwałty, bójki.
Psychiczne skutki picia alkoholu wśród nastolatków znajdują często odzwierciedlenie w przyszłości młodzieży – w ich dorosłym życiu i jakości tworzonych relacji. Alkoholizm przyczynia się do:
- zaburzeń koncentracji,
- obojętności w stosunku do innych ludzi,
- stanów lękowych i depresji,
- rezygnacji z rozwoju osobistego, planów i marzeń,
- rozdrażnienia i skłonności do agresji.
Jak rozpoznać sygnały ostrzegawcze?
Niepokojące zachowania młodzieży nie zawsze muszą wskazywać na picie alkoholu. Zawsze jednak wymagają czujności rodziców i zwrócenia uwagi na przyczynę problemu. Tylko dzięki jej rozpoznaniu można wykluczyć lub potwierdzić sięganie po używki przez nastolatków i we właściwym czasie zareagować. Współpracując lub żyjąc w młodzieżą, warto wziąć sobie do serca stare powiedzenie o tym, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Jakie sygnały ostrzegawcze pojawiają się u nastolatków? Do najczęstszych należą:
- spadek zainteresowania ulubionymi zajęciami i hobby,
- zwiększenie emocji tj. złość, gniew, zazdrość,
- rozpoczynanie kłótni,
- problemy z zachowaniem poza domem (np. w szkole),
- problemy z koncentracją i nauką,
- izolowanie się od rodziny,
- zamykanie się w pokoju,
- powroty do domu o godzinie późniejszej niż ustalona z opiekunami,
- stany apatii,
- utrata apetytu,
- zaniedbywanie wyglądu,
- zwiększenie potrzeb finansowych.
Każde z tych zachowań wymaga rozmowy i znalezienia przyczyn problemu. Mogą być one związane z niskim poczuciem wartości, prześladowaniem w szkole, złamanym sercem lub samotnością. Jeśli jednak ich źródłem jest picie alkoholu, trzeba jak najszybciej pomóc swojemu dziecku. Od wychowawcy i rodzica oczekuje się wiedzy na temat zachodzących mechanizmów uzależniających, ale też przede wszystkim – wsparcia.
Odtrucie alkoholowe w Warszawie i okolicy
Rodziców, którzy potrzebują pomocy wyspecjalizowanego personelu medycznego, zachęcamy do kontaktu z pracownikami naszej placówki. Dotyczy to zarówno udzielenia rzetelnych informacji, jak i detoksykacji organizmu czy perspektywicznej terapii leczenia uzależnień.
Zadzwoń do nas. Jesteśmy do Twojej dyspozycji.
Pomagamy w leczeniu uzależnień alkoholowych.