Leczenie alkoholizmu

Jesteś alkoholikiem? Sprawdź, jak możesz wyjść z nałogu i znowu normalnie żyć. Jak wyrwać się z zaklętego kręgu nałogu alkoholowego i pokonać alkoholizm? Z nami wyjdziesz z nałogu

Alkoholizm - Choroba Alkoholowa - Uzależnienie od Alkoholu - Warszawa

Alkoholizm to choroba przewlekła, która nieleczona może prowadzić do zagrażających życiu powikłań. Szacuje się, że dla 1 do 5% chorych jest chorobą śmiertelną. Jak wyrwać się z zaklętego kręgu nałogu alkoholowego? Prezentujemy trzy etapy wychodzenia z nałogu, to znaczy:

 • odtruwanie alkoholowe,
 • programy leczenia alkoholizmu,
 • treningi umiejętności życiowych.

Detoks

Detoksykacja alkoholowa to pierwszy i zarazem podstawowy element wychodzenia z alkoholizmu. To pierwszy krok w kierunku trzeźwości. Zalecamy farmakologiczne metody odtruwania – dają one większą gwarancję sukcesu oraz minimalizują ryzyko wystąpienia objawów zespołu abstynencyjnego.

Dla pacjenta najwygodniejsza i najbardziej komfortowa jest detoksykacja w domu. Odtrucie alkoholowe przeprowadzane w warunkach mieszkalnych zmniejsza stres pacjenta i zapewnia szybszą rehabilitację i powrót do normalnego życia.

Zachęcamy do skorzystania z naszych usług związanych z odtruwaniem alkoholowym w domu. Przeprowadzamy je na życzenie pacjentów o łagodnych lub umiarkowanych objawach odstawienia od alkoholu. Realizuje je doświadczony lekarz, który w trakcie zabiegu stale monitoruje funkcje życiowe pacjenta oraz obserwuje natężenie objawów odstawiennych. W przypadku nasilenia się symptomów zespołu abstynencyjnego zaleca przewiezienie chorego do szpitala na izbę przyjęć lub wezwanie karetki pogotowia.

W ramach odtruwania alkoholowego lekarz podłącza pacjenta do kroplówki, w której podawane są:

 • elektrolity do nawodnienia organizmu,
 • glukoza do odżywienia mózgu,
 • leki przeciwlękowe, nasenne i uspokajające.

W trakcie zabiegu chory zazwyczaj relaksuje się, czasem usypia.

Programy leczenia alkoholizmu

Odtruwanie alkoholowe jest niewątpliwie podstawowym i najważniejszym elementem wychodzenia z alkoholizmu, nie jest jednak warunkiem wytrwania w trzeźwości. Temu służą programy leczenia alkoholizmu, których zadaniem jest umocnienie trzeźwego alkoholika w drodze ku pełnej trzeźwości.

Takie terapie prowadzą specjalistyczne kliniki i szpitale specjalizujące się w leczeniu alkoholizmu. Zazwyczaj wdrażają one skuteczną terapię opartą na programie 12 kroków. Prowadzona jest ona zarówno w zamkniętych, wyspecjalizowanych ośrodkach, jak i w przychodniach obsługujących pacjentów-alkoholików w trybie dziennym.

Większość programów rehabilitacji alkoholowej wymaga, aby ich uczestnicy zapisali się do grup samopomocowych typu AA, których uczestnicy wspierają się wzajemnie w kierunku trwania na ścieżce trzeźwości.

Trening umiejętności życiowych

Alkohol to choroba odciskająca swoje piętno na funkcjonowaniu pacjenta w relacjach z ludźmi. Stąd problemy alkoholików w adoptowaniu się we wszystkich dziedzinach życia społecznego, zawodowego czy rodzinnego. Powrót do aktywnego funkcjonowania wiąże się z koniecznością odbudowania utraconych umiejętności społecznych.

Do dyspozycji niepijących alkoholików znajdują się treningi:

 • zarządzania gniewem,
 • radzenia sobie ze stresem i frustracją,
 • ustalanie celów,
 • spędzania wolnego czasu,
 • rozwijania umiejętności społecznych i komunikacyjnych,
 • zarządzanie czasem,
 • zarządzanie pieniędzmi.

Wśród szkoleń niezwykle istotną rolę pełnią treningi zapobiegania nawrotom choroby. Z punktu widzenia wytrwania w trzeźwości ważnym jest, aby alkoholik umiał rozpoznać sytuacje, które mogą powodować nawrót choroby i potrafił się im przeciwstawić lub ich unikać.

Zadzwoń do nas. Jesteśmy do Twojej dyspozycji.

Pomagamy w leczeniu uzależnień alkoholowych.

Zadzwoń
Dojazd