Fakty i mity na temat Esperalu

Chociaż Esperal (Disulfiram) jest najpopularniejszą metodą wspierającą wychodzenie z alkoholizmu, to jednak fakty na temat Esperalu myli się powszechnie z mitami, a chaos informacyjny wprowadza w błąd zarówno pacjentów, jak i ich rodziny. Wszywka alkoholowa Esperal jest środkiem pomocniczym w wychodzeniu z uzależnienia, jednak jej właściwości nie są lecznicze, a jedynie odstraszające. Pacjent, który poddaje się zabiegowi wszycia Esperalu, zobowiązuje się do całkowitej rezygnacji z picia alkoholu. W przeciwnym wypadku może doświadczyć nieprzyjemnych objawów ze strony organizmu (np. wymiotów, biegunek, bólu mięśni, zawrotów głowy, duszności, stanów lękowych, zaburzeń świadomości, omdleń) i to właśnie świadomość konsekwencji pozwala mu przezwyciężyć chęć sięgnięcia po alkohol. Czy oznacza to również, że ta chęć stopniowo słabnie, a pacjent nie potrzebuje terapii? Czy wszywka alkoholowa jest dostępna dla każdego i czy da się ją „przepić”? Poznaj najważniejsze fakty na temat Esperalu i pokonaj mity, które uznawane za prawdę, mogą być niebezpieczne.

Fakty na temat Esperalu – co musisz wiedzieć?

Najważniejsze fakty na temat Esperalu są takie: wszywka alkoholowa nie wpływa na samopoczucie pacjenta i nawet najmniejsze dawki alkoholu mogą wywołać negatywne skutki. Faktem jest także to, że zaszycie alkoholowe przynosi lepsze rezultaty w połączeniu z intensywną terapią odwykową i że nie każdy może tak po prostu przyjąć Esperal – istnieją przeciwwskazania medyczne, które są bezwzględnie przestrzegane.

Esperal nie wpływa na samopoczucie pacjenta

Jeżeli pacjent trzyma się zasad i nie sięga po alkohol, Esperal nie wywołuje żadnych dolegliwości. Nawet sam zabieg przeprowadzany jest przy zastosowaniu znieczulenia i utrzymuje się ono przez kilka godzin po zakończeniu zaszycia. Dzięki temu pacjent nie musi stosować żadnych dodatkowych środków przeciwbólowych.

Nawet niewielkie dawki alkoholu mogą wywołać negatywne skutki

Przed podjęciem decyzji trzeba dokładnie wiedzieć jak działa wszywka antyalkoholowa. Esperal zawiera substancję czynną – disulfiram. Blokuje ona enzym biorący udział w metabolizowaniu alkoholu, więc w organizmie dochodzi do gromadzenia się aldehydu octowego. Tak rozpoczyna się szereg wymienionych we wstępie objawów, które u każdego pacjenta mają inny przebieg. Nie da się przewidzieć ich intensywności wcześniej – pewne jest natomiast, że w niektórych przypadkach nawet niewielka dawka alkoholu może prowadzić do zgonu. Jeśli pacjent ma jakieś choroby współistniejące, kontakt Esperalu z alkoholem, może je dodatkowo pogłębić.

Wszywka alkoholowa daje najlepsze rezultaty w połączoniu z terapią odwykową

Wszywka alkoholowa Esperal jest pomocna w leczeniu alkoholizmu, ale nie powinna być stosowana jako jedyne narzędzie odwykowe. Połączona z terapią psychologiczną (która sięga do przyczyn nałogu) daje najlepsze efekty, ponieważ pacjent potrzebuje również fachowego wsparcia. Zaszycie alkoholowe zwiększa siłę woli pacjenta, ale nie umożliwia mu przepracowania problemu i zmiany myślenia.

Zaszycie alkoholowe ma przeciwwskazania medyczne

Zaszycie alkoholowe nie może być przeprowadzane u osób z przebytym zawałem serca i różnymi chorobami serca – w tym np. chorobie niedokrwiennej lub niewydolności. Esperal nie jest też odpowiedni dla osób z zaburzeniami psychicznymi – zwłaszcza po próbach samobójczych.

Mity na temat Esperalu – o tym trzeba pamiętać

Znasz już istotne fakty na temat Esperalu, więc pora na obalenie mitów. Powtarzane mity obejmują m.in. błędne informacje o tym, że można „przepić” wszywkę alkoholową i oszukać organizm. Mitem jest też myślenie, że Esperal leczy alkoholizm i że można go zastosować u pacjenta bez wcześniejszego wyrażenia przez niego zgody.

Wszywkę można przepić

Wielu alkoholików decyduje się na Esperal zastanawiając się jednocześnie jak przepić wszywkę. To nieuczciwe założenie już u podstaw skazane jest na przegraną. Po pierwsze dlatego, że po wszyciu Esperalu nawet najmniejsze dawki alkoholu nie będą przez organizm zignorowane. Po drugie dlatego, że pacjent nie ma wystarczającej siły woli. W efekcie może szybko zrezygnować z wszywki, zgłosić się do chirurga i po jakimś czasie znowu zdecydować się na wszywkę. Takie zachowanie to błędne koło.

Esperal leczy alkoholizm

Wszystkie mity na temat Esperalu wskazujące na jego lecznicze działanie, wyrządzają pacjentom (i bliskim osobom) dużą krzywdę. Esperal nie jest formą lekarstwa, a odstraszacza. Powinien być połączony ze wsparciem psychologicznym i terapią – zarówno zaszycie alkoholowe, jak i fachowa pomoc w wychodzeniu z uzależnienia, oferowane są przez wyspecjalizowany personel z naszej placówki.

Esperal można stosować bez zgody osoby uzależnionej

Wszystkie opisane fakty na temat Esperalu muszą być w świadomości pacjenta przed podjęciem zabiegu. Z tego powodu konieczna jest jego dobrowolna zgoda wyrażona na piśmie. Esperal nigdy nie będzie podany pacjentowi wbrew jego decyzji. Nie można poprosić o zaszycie alkoholowe dla kogoś bliskiego – nawet wtedy, kiedy kierujemy się troską i bezpieczeństwem osoby uzależnionej.

Wszywka antyalkoholowa dla pacjentów, którzy są na to gotowi

Wszywka antyalkoholowa Esperal wymaga zmiany stylu życia, dlatego trzeba znać fakty i rozprawić się z mitami. Warto korzystać ze sprawdzonych źródeł i rzetelnych informacji. Można je również uzyskać bezpośrednio u pracowników z naszego ośrodka. Ich duża wiedza na temat tego jak działa Esperal i wieloletnie doświadczenie pracy z pacjentami, pomogą w podjęciu decyzji i określeniu dalszej perspektywy leczenia (dla każdego indywidualnie).

Zadzwoń do nas. Jesteśmy do Twojej dyspozycji.

Pomagamy w leczeniu uzależnień alkoholowych.

Zadzwoń
Dojazd