Halucynoza alkoholowa – co to jest i jak ją leczyć?

Przy regularnym piciu alkoholu, każde jego odstawienie, może być przyczyną nieprzyjemnych stanów. Często pojawiająca się halucynoza alkoholowa jest jednym z nich. To rodzaj omamów słuchowych i dotykowych, które zalicza się do dolegliwości zespołu abstynencyjnego – następującego po nagłej rezygnacji z alkoholu. Czym cechuje się przewlekła, a czym ostra postać tego stanu? Jakie leczenie należy podjąć, jeśli halucynoza alkoholowa dotyka Ciebie lub Twoich bliskich? Czy da się temu zapobiec?

Halucynoza alkoholowa i zespół abstynencyjny

U osób spożywających alkohol przez wiele miesięcy, lat lub nawet tygodni, przerwanie tej ciągłości wiąże się z wystąpieniem objawów zespołu abstynencyjnego. Wśród nich wyróżnia się między innymi: drgawki, stany lękowe, napady agresji, wzmożoną potliwość, bóle mięśni i mdłości. Stopień tych objawów jest kwestią indywidualną, jednak szacuje się, że pierwsze dolegliwości mogą pojawić się już po 2 godzinach od momentu ostaniego wypicia alkoholu. Z każdą kolejną godziną objawy nasilają się, a po 12 godzinach może wystąpić halucynoza alkoholowa. Na tym etapie doświadcza się przede wszystkim omamów słuchowych – alkoholik słyszy dialogujące ze sobą głosy, które najczęściej kierowane są przeciwko niemu samemu. Mogą przybierać postać głosów przyjaciół lub kogoś z rodziny, nawoływać do zrobienia krzywdy i wpędzać poczucie winy. Rozwijająca się halucynoza alkoholowa daje też objawy dotykowe – są to m.in. mrowienie całego ciała lub ucisk drugiej osoby, który wywołuje strach lub agresję.

Halucynoza alkoholowa – ostra i przewlekła postać tego stanu

Ostra halucynoza alkoholowa trwa kilka dni lub kilka tygodni. W przypadku przewlekłego stanu, czas ten wynosi od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Zarówno ostra, jak i przewlekła halucynoza alkoholowa jest określana medycznie mianem psychozy i wymaga specjalistycznego leczenia. Warto zwrócić uwagę na to, że halucynoza alkoholowa może występować i nasilać się bez zaburzeń świadomości. Alkoholik wie o tym, że przeżywane omamy nie są rzeczywiste, ale nie radzi sobie z ich przezwyciężeniem.

Na czym polega leczenie halucynozy alkoholowej?

Przewlekła halucynoza alkoholowa poddana powinna być leczeniu psychiatrycznemu. Utrzymujący lub rozwijający się stan halucynozy, stanowi poważne zagrożenie dla życie pacjenta i otaczającej go społeczności. Ostre stany występowania omamów leczone są z kolei w ramach działań łagodzących wszystkie objawy zespołu abstynencyjnego. Wyspecjalizowany personel medyczny – również z naszego ośrodka – dojeżdża do domu pacjenta i w bezpiecznej dla niego atmosferze, przeprowadza podstawowe badania fizykalne wraz ze szczegółowym wywiadem lekarskim. Na podstawie tych działań wdrożone zostają kolejne kroki – np. odtrucie alkoholowe. Takie leczenie zapobiega dalszemu rozwojowi objawów i przede wszystkim daje pacjentowi wsparcie i nadzieję na życie w trzeźwości. Im szybciej skorzysta się z pomocy medycznej, tym większa szansa na pomyślność terapii uzależnień, którą zaleca się zwykle po ustąpieniu zespołu abstynencyjnego i halucynozy alkoholowej.

Jeśli chcesz rozpocząć leczenie halucynozy alkoholowej lub ktoś z Twojej rodziny potrzebuje pomocy lekarzy, skontaktuj się z nami. Działamy na terenie Warszawy i okolicy – w Aninie, Halinowie, Izabelinie, Jasienicy, Józefowie, Kobyłce, Konstancinie, Legionowie, Łomiankach, Markach, Milanówku, Nieporęcie, Piasecznie, Pruszkowie, Radzyminie, Ryni, Serocku, Słupnie, Starej Miłosnej, Sulejówku, Wesołej, Wołominie, Zaciszu, Zakręcie, Ząbkach, Zielonce.

Zadzwoń do nas. Jesteśmy do Twojej dyspozycji.

Pomagamy w leczeniu uzależnień alkoholowych.

Zadzwoń
Dojazd