Jak odtruć organizm po ciągu alkoholowym?

Zastanawiasz się na czym polega odtrucie alkoholowe? Masz wątpliwości co do bezpieczeństwa tego procesu i nie wiesz jakie są jego efekty? Przeczytaj artykuł i dowiedz się nie tylko na czym polega, ale też ile trwa odtrucie alkoholowe. Nawet jednorazowe nadużycie alkoholu może doprowadzić do zatrucia organizmu – dokładnie tak jak w przypadku trwającego ciągu alkoholowego. Czy odtrucie musi odbywać się w specjalnych, poświęconych temu oddziałach szpitala czy możliwy jest dojazd lekarzy do domu pacjenta?

Na czym polega odtrucie alkoholowe? Musisz to wiedzieć

Odtruwanie alkoholowe to rodzaj zabiegu medycznego. Jego celem jest usunięcie z organizmu toksyn, które przedostały się do krwiobiegu wraz z nadmiarem alkoholu. Wszystko poprzedzone jest badaniem lekarskim. Podczas odtrucia pacjentowi podaje się relanium, czyli diazepam – lek łagodzący skutki zespołu abstynencyjnego takie jak np. bezsenność, napady lękowe.

Pacjent otrzymuje też dużą dawkę elektrolitów, które odpowiadają za równowagę gospodarki wodnej człowieka. Organizmowi dostarczone są również sole mineralne i witaminy, dzięki czemu zaczyna on swoją stopniową regenerację. Podanie elektrolitów jest równoznaczne z odzyskaniem równowagi metabolicznej. Detoksykację organizmu cały czas kontroluje lekarz, który zwiększa lub zmniejsza dawki podawanych substancji.

W trakcie odtruwania alkoholowego poprawia się też kondycja psychiczna pacjenta. Warto pamiętać, że odtrucie nie jest jeszcze leczeniem alkoholizmu, ale może być wstępem do tego leczenia – i w wielu przypadkach tak właśnie jest.

Ciąg alkoholowy a odtrucie alkoholowe

Nagłe odstawienie alkoholu w trakcie ciągu alkoholowego może przynieść szereg nieprzyjemnych objawów takich jak na przykład:

  • bóle głowy,
  • drgawki,
  • stany lękowe,
  • wymioty i nudności,
  • biegunki,
  • zaburzenia świadomości.

Wymienione dolegliwości są częścią zespołu abstynencyjnego. Odtrucie alkoholowe powinno przebiegać w sposób kontrolowany medycznie, ponieważ właśnie dzięki temu objawy zaczynają znikać. W porównaniu do własnych sposobów radzenia sobie z problemem i odtruwania na własną rękę, powierzenie się specjalistom, jest jedynym bezpiecznym rozwiązaniem.

Ile trwa odtrucie alkoholowe? I dlaczego?

Czas trwania odtrucia alkoholowego jest u każdego pacjenta inny – średnio to ok. 2-7 dni w szpitalach. Wiele ośrodków odtrucia alkoholowego – w tym nasz Ośrodek Antidotum w Warszawie, oferuje jednak szybki dojazd do pacjenta i natychmiastowe rozpoczęcie pomocy. Nasza pomoc skierowana jest do mieszkańców Warszawy oraz wszystkich, którzy mieszkają w miejscowościach oddalonych o ok. 50 km od stolicy. Odtrucie alkoholowe w domu pacjenta powinno przebiegać zawsze w obecności najbliższych, aby minimalizować stres pacjenta i ryzyko wystąpienia dezorientacji.

Odtrucie alkoholowe – korzyści

Problem tego jak odtruć organizm po ciągu alkoholowym to jedno. Drugą ważną kwestią jest wychodzenie z uzależnienia i powrót do zdrowia. Przywrócona równowaga organizmu i kondycji psychicznej może być początkiem dobrych zmian – odtrucie alkoholowe daje motywacje do dalszego działania. Po procesie oczyszczenia z toksyn dochodzi do regeneracji organizmu, pozbycia się bólu i wszystkich nieprzyjemnych objawów. To dobry moment, aby zgłosić się na terapię i zacząć wszystko od nowa.

Zadzwoń do nas. Jesteśmy do Twojej dyspozycji.

Pomagamy w leczeniu uzależnień alkoholowych.

Zadzwoń
Dojazd