Oczyszczenie organizmu – Czym różni się odtrucie alkoholowe od detoksu?

Każde oczyszczanie organizmu z alkoholu powinno być przeprowadzane pod kątem wyspecjalizowanego personelu medycznego. Dlaczego? Tylko w ten sposób osoba uzależniona przechodzi bezpiecznie przez proces powrotu do życia w trzeźwości. Detoks i odtrucie alkoholowe to zresztą długofalowe procesy, dlatego alkoholik powinien mieć profesjonalne wsparcie. Ale czym właściwie różni się odtrucie alkoholowe od detoksu? Czy słusznie mówią Ci, którzy uznają, że obydwa terminy mają takie samo znaczenie? I do jakiego ośrodka powinniśmy się zgłosić, żeby przeprowadzić odtrucie i detoks w Warszawie?


Czym różni się odtrucie alkoholowe od detoksu?

Odtrucie alkoholowe polega na czymś innym niż detoks, choć obydwa procesy mają ten sam cel – pomoc w wyjściu z nałogu. Warto pamiętać, że każde skuteczne leczenie powinno wiązać się z terapią. Niezależnie od tego czy pacjent podlega odtruciu alkoholowemu czy detoksykacji, w dalszej perspektywie wskazana jest terapia grupowa lub indywidualna. Merytoryczne wsparcie i pomoc można otrzymać w naszym ośrodku Antidotum w Warszawie. Wszystkie działania przeprowadzamy również w domu pacjenta – oferujemy bezpośredni dojazd i udzielenie pomocy w obecności najbliższych, co daje pacjentowi spokój i poczucie bezpieczeństwa.

Na czym polega odtrucie alkoholowe?

Zastanawiasz się na czym polega odtrucie alkoholowe? Pacjent, który przez dłuższy czas spożywa alkohol (jest w tak zwanym ciągu alkoholowym) na skutek odstawienia procentów, zaczyna odczuwać dolegliwości fizyczne i psychiczne. Fachowo nazywa się to zespołem absystencyjnym, obejmującym schorzenia, takie jak na przykład:

  • bóle i zawroty głowy,
  • bóle mięśni,
  • majaczenia,
  • stany lękowe i depresyjne,
  • drgawki,
  • biegunki,
  • nudności i wymioty.

Stopień nasilenia tych dolegliwości jest indywidualny, ale może być na tyle silny, że kontrola i obecność medyków jest niezbędna. Odtrucie alkoholowe polega między innymi na dostarczeniu organizmowi odpowiedniej dawki elektrolitów, witamin i glukozy. Kiedy pacjent ma już za sobą bezpieczne oczyszczanie organizmu, warto przystąpić do terapii. Ryzyko ponownego sięgnięcia po alkohol jest zbyt duże. Dobry rozwiązaniem jest też wszywka alkoholowa Esperal – jej wszycie pomaga pacjentowi powstrzymać chęć sięgnięcia po alkohol, ponieważ wie on z jakimi dolegliwościami może się to wiązać. Kontakt Esperalu (czyli silnego środka Disulfiramu) z alkoholem, skutkuje reakcjami ze strony układu pokarmowego i nerwowego, a w skrajnych sytuacjach przyczynia się do zgonu.

Na czym polega detoks?

Detoks organizmu to pojęcie, które używa się często z myślą o odtruwaniu alkoholowym. Jednak warto spojrzeć na to również w inny sposób i rozumieć detoks jako leczenie osób już trzeźwiejących, o małym lub nawet zerowym poziomie alkoholu we krwi. Detoks połączony z terapią wiąże się z najlepszą skutecznością. Zarówno detoks, jak i odtrucie alkoholowe w Warszawie warto powierzyć naszemu personelowi z ośrodka Antidotum. Trzeba jednak pamiętać, że każdy zabieg i proces leczenia musi być przeprowadzony za zgodą i ze świadomością samego pacjenta.

Zadzwoń do nas. Jesteśmy do Twojej dyspozycji.

Pomagamy w leczeniu uzależnień alkoholowych.

Zadzwoń
Dojazd