Jak wyjść z ciągu alkoholowego?

Nie wiesz jak pomóc alkoholikowi w ciągu? Spotkałeś się z hasłem detoksykacji, ale nie rozumiesz co to znaczy? Przeczytaj artykuł i dowiedz się wszystkiego co musisz wiedzieć na temat odstawienia alkoholu i zdecydowania się na życie w trzeźwości. Jakie decyzje trzeba podjąć i jakie etapy trzeba pokonać, by wyjść z tzw. cugu alkoholowego?

Odtrucia alkoholowe Warszawa - profesjonana pomoc

Ciąg alkoholowy – co to jest?

Ciąg alkoholowy to po prostu ciągłość spożywania alkoholu. Tego terminu używa się wtedy, kiedy stan odurzenia trwa co najmniej 48 godzin. Przerwanie ciągu alkoholowego wiąże się z negatywnymi objawami psychosomatycznymi. Objawy te są częścią zespołu abstynencyjnego. U każdej osoby będą one miały inny stopień nasilenia. Wśród najczęściej obserwowanych znajdują się:

 • drżenia rąk i mięśni,
 • napady lęku,
 • zaburzenia świadomości,
 • bezsenność,
 • bóle głowy,
 • nudności,
 • wymioty,
 • biegunki.

Ciąg alkoholowy – jakie może mieć skutki?

Skutki ciągu alkoholowego nikogo nie zaskakują. Świadomość społeczna jest w tej kwestii na wysokim poziomie, choć niestety nie zapobiega to pojawiającym się uzależnieniom. Długotrwały ciąg alkoholowy prowadzi do problemów w życiu zawodowym i prywatnym. Pojawiają się problemy z koncentracją i pogarszają się relacje z bliskimi. Alkoholik może szybciej popaść w stany depresyjne, doświadczyć halucynacji blo napadów agresji i gniewu. Poza tym ciąg alkoholowy może wywołać szkodliwe, nieodwracalne zmiany w:

 • mózgu,
 • organach wewnętrznych – przyczynia się np. do stłuszczenia wątroby,
 • układzie pokarmowym – powoduje problemy z przełykiem, trzustką, błoną śluzową żołądka.

Jak przerwać ciąg alkoholowy?

Zastanawiasz się jak przerwać ciąg alkoholowy i czy jest to bezpieczne? Tak, jeśli przeprowadzane jest pod kontrolą wykwalifikowanego personelu medycznego. Pierwszym i najważniejszym krokiem jest rezygnacja z picia alkoholu. Drugie działanie to odtrucie alkoholowe, czyli detoksykacja. Ciągłość spożywania alkoholu powoduje nagromadzenie toksyn w organizmie, które trzeba usunąć, przywracając jednocześnie równowagę gospodarki wodnej. Specjalista podaje pacjentowi witaminy, elektrolity, glukozę i lek łagodzący wymienione wyżej objawy zespołu abstynencyjnego. Przez cały czas kontroluje ciśnienie tętnicze krwi i stan medyczny pacjenta. Odtrucie alkoholowe może być przeprowadzone w mieszkaniu – to tam pacjent czuje się najbardziej komfortowo i bezpiecznie. Nasz personel medyczny dojeżdża do domu pacjenta nie tylko na terenie Warszawy, ale też okolic, w tym np. miejscowości takich jak: Ząbki, Marki, Zacisze, Zielonka, Legionowo, Piaseczno, Łomianki, Nowy Dwór Mazowiecki, Legionowo, Józefów, Otwock, Pruszków, Ożarów Mazowiecki, Błonie, Nadarzyn i Grodzisk Mazowiecki.

Czy wyjście z cugu alkoholowego to początek terapii?

Odtrucie alkoholowe i przerwanie ciągu może być początkiem etapu wychodzenia z uzależnienia. Dla wielu pacjentów to właśnie najlepszy moment na rozpoczęcie decyzji o terapii. Samo wyjście z cugu alkoholowego nie jest jeszcze jej częścią i nie gwarantuje utrzymania stanu trzeźwości. Specjaliści pracujący w Antidotum pomagają w leczeniu nałogu i zapewniają dyskrecję.

Zadzwoń do nas. Jesteśmy do Twojej dyspozycji.

Pomagamy w leczeniu uzależnień alkoholowych.

Zadzwoń
Dojazd