Odtrucie alkoholowe – czy warto?

Problem z nadużywaniem alkoholu  jest przyczyną wielu życiowych tragedii. Rozpad rodziny, utrata przyjaciół, a w końcu wpadanie w ciągi alkoholowe utrzymujące się przez kilka dni,  tygodni, nawet miesięcy. Alkoholik nie panuje nad swoim piciem, a alkohol powoli zabija w nim wiarę w sens życia. Jeśli nie potrafisz stawić czoła codzienności bez sięgania po kieliszek trunku, a najbliżsi cierpią, bo nie potrafią przekonać cię, że alkohol jest twoim problemem – zdecyduj się na odtrucie alkoholowe, dzięki któremu odzyskasz zdrowie i rozpoczniesz życie w trzeźwości.

Czy jestem alkoholikiem?

Na to pytanie sam lub sama  odpowiesz sobie najlepiej. Dlaczego? Ponieważ nie jest tak istotną sprawą, ile pijesz alkoholu, ale w jaki sposób go spożywasz. Jeśli sięgasz po alkohol coraz częściej – masz problem. Bez kieliszka nie potrafisz zapomnieć o kłopotach, a kiedy nie pijesz – myślisz, żeby się napić.

Wmawiasz sobie, że możesz nie pić, że masz silną wolę. I udaje ci się – przez dzień, nawet kilka miesięcy. Po czym, z niewiadomych przyczyn, zaczynasz pić. Wpadasz w ciąg alkoholowy. Po wszystkim czujesz się źle, zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Obiecujesz sobie, że już nigdy nie sięgniesz po butelkę z alkoholem. Po czym następuje kolejny raz. Nie potrafisz wyrzec się alkoholu, chociaż pod jego wpływem wywołujesz awantury, unieszczęśliwiasz rodzinę, zawodzisz na polu zawodowym i osobistym.

Jakie są objawy alkoholizmu?

Diagnozę, czy jesteś uzależniony, postawi specjalista psychoterapii uzależnień, psycholog lub psychiatra. Warto przełamać wstyd, przestać okłamywać  siebie i najbliższych, że problem alkoholowy ciebie nie dotyczy. Rozpoznanie choroby alkoholowej jest początkiem powrotu do normalnego życia.

Wśród objawów uzależnienie alkoholowego, głód alkoholowy zajmuje czołową pozycję. Jest odpowiedzialny za przymus szukania alkoholu, bez względu na konsekwencje. Alkoholik będzie oszukiwał, kradł, kłamał, zaprzepaści swoje umiejętności i rodzinę dla możliwości zaspokojenia tego głodu.

Ograniczenie spożywania alkoholu prowadzi do wystąpienia zespołu abstynencyjnego. Organizm reaguje drżeniem rąk, pocisz się, jest ci niedobrze i reagujesz rozdrażnieniem na podniesiony głos. Do tego czujesz, że twoje serce chce wyrwać się z piersi, a ciśnienie znacznie podskoczyło. Możesz mieć omamy. Wydaje ci się, że w twoim otoczeniu zachodzą zjawiska, które w rzeczywistości nie istnieją. Jesteś rozbity i słaby.

Objawem alkoholizmu jest także problem z zakończeniem picia. Sięgasz po alkohol i wciąż odczuwasz potrzebę konsumpcji. Pijesz coraz więcej, by osiągnąć stan komfortu psychicznego. Pomimo tego, że pijesz, nie sprawiasz wrażenia osoby pijanej, bowiem zwiększa się twoja  tolerancja na alkohol. Jest to oznaka patologii.

Alkoholik pije, chociaż wie, że w ten sposób doprowadza do degeneracji własnego życia, jednak nie jest w stanie zrezygnować ze spożywania alkoholu.

Detoks alkoholowy – pierwszym krokiem do trzeźwości

Odtrucie alkoholowe, popularnie nazywane detoksem, przeprowadzi lekarz specjalista, jeśli wyrazisz na to zgodę. Odtrucie może mieć miejsce w twoim mieszkaniu, bez obawy, że znajdziesz się w obcym otoczeniu. Lekarz oceni stan twojego organizmu, po czym poda ci w kroplówce płyny nawadniające, substancje odżywcze i leki.

Twój organizm zacznie powoli wracać do normy. Obniży się ciśnienie krwi, uspokoi rytm serca, ustaną drgawki i spokojnie zaśniesz. Lekarz doradzi ci, w jaki sposób pokierować dalszym leczeniem. Poprawa samopoczucia nie oznacza bowiem, że choroba ustąpiła.

Jeśli zdecydowałeś się na odtruwanie alkoholowe, udział w psychoterapii nauczy cię, jak zwalczyć głód alkoholowy i wyrobić w sobie umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Po leczeniu w  specjalistycznym ośrodku, by utrwalić zdolność wyrzeczenia się picia, będziesz mógł uczestniczyć w terapii nawrotów, a także skorzystać z terapeutycznych grup wsparcia. Na każdym etapie procesu leczenia masz zapewnioną całkowitą dyskrecję i pomoc życzliwych ludzi.

Jednak na pytanie czy warto poddać się odtruciu alkoholowemu, musisz odpowiedzieć sobie sam. Na szali WARTO znajduje się twoje zdrowie, miłość rodziny, szacunek otoczenia i normalność codziennego życia. Na szali ALKOHOL – sam wiesz co.

Zadzwoń do nas. Jesteśmy do Twojej dyspozycji.

Pomagamy w leczeniu uzależnień alkoholowych.

Zadzwoń
Dojazd