Chociaż wielu Polaków decyduje się na wszyty podskórnie lek disulfiram (esperal), wielu pyta też o to jak usunąć wszywkę alkoholową. Motywacją do rozpoczęcia detoksu i skorzystania z wszywki jest najczęściej perspektywa życia w trzeźwości. Powody, dla których chce się tą wszywkę usunąć są różne – od naturalnego strachu przed porażką, po poczucie walki z wygraną i wyjście z nałogu. O czym trzeba pamiętać zarówno w pierwszej, jak i w drugiej sytuacji?
Co to jest Esperal?
Esperal to popularna nazwa środka wykorzystywanego do walki z uzależnieniem alkoholowym. Od ponad 10 lat nie jest już produkowany, ale funkcjonuje pod inną nazwą – disulfiram WZF. Substancja jest taka sama – podobnie jak sposób i cel użycia. Disulfiram tak jak kiedyś esperal wszywa się pod łopatkę lub na pośladkach, zapobiegając sięgnięciu po alkohol. Jak to możliwe? Disulfiram w połączeniu z alkoholem daje szereg niepożądanych objawów. Świadomość ich wystąpienia po napiciu się alkoholu ma wywoływać w alkoholiku niechęć i zwiększać siłę woli. Objawy, które mogą wystąpić są wielokrotnością objawów znanych po zatruciu alkoholowym. Należą do nich między innymi:
- silne wymioty,
- zawroty i bóle głowy,
- duszności,
- nadmierne pocenie się,
- pokrzywka i zaczerwienienia na twarzy,
- stany lękowe i depresyjne,
- drżenie mięśni – szczególnie dłoni.
U osób z wszywką, objawy pojawiają się już w ciągu 10 minut od spożycia alkoholu. Mogą trwać od 4 do nawet 10 godzin.
Jak usunąć wszywkę alkoholową?
Zastanawiasz się jak usunąć wszywkę alkoholową? U każdego pacjenta wymagana jest wcześniejsza konsultacja i interwencja chirurgiczna. Nie ma możliwości, aby wszyty disulfiram WZF pacjent usunął samodzielnie. Jest on zaimplantowany bardzo głęboko – pacjent, który będzie chciał samemu usunąć wszywkę, może wymagać natychmiastowej interwencji lekarskiej. Wszywanie i usuwanie wszywki nie jest też czynnością, której powtórzenia nie byłyby możliwe. Jeżeli alkoholik zgłosi usunięcie wszywki, ale po jakimś czasie znowu będzie chciał ją mieć – może to zrobić. Po pewnym okresie ponownie może również zgłosić potrzebę usunięcia. Warto jednak pamiętać, że usunięcie esperalu nie daje pacjentowi całkowitego komfortu – zawarta pod skórą substancja może działać jeszcze przez kilka dni lub tygodni po usunięciu wszywki. Długość tego czasu jest kwestią indywidualną – u każdego człowieka będzie on z pewnością inny.
Wszywka alkoholowa
Wszywka alkoholowa jest środkiem, który ma pomagać w rezygnacji z alkoholu i jeśli jest wszywana przez wyspecjalizowany personel, pacjent zawsze może czuć się w pełni bezpiecznie. Jej kilkukrotne wszywanie i usuwanie niszczy jednak główny cel – skorzystanie z disufirarum powinno być przemyślaną, podjętą raz decyzją z perspektywą całkowitej, wieloletniej rezygnacji z alkoholu i podjęcia próby wyjścia z nałogu. Nasi pracownicy oferują wszycie esperalu we wszystkich częściach Warszawy oraz w okolicznych miejscowościach – w tym np. w Grodzisku Mazowieckim, Otwocku, Piasecznie i Żyrardowie.
Zadzwoń do nas. Jesteśmy do Twojej dyspozycji.
Pomagamy w leczeniu uzależnień alkoholowych.