Głód alkoholowy – objawy

Osoby, które zmagają się z problemem alkoholizmu, bardzo często wpadają w głód alkoholowy. To stan, który – jak sama nazwa wskazuje – wywołuje ogromne pragnienie spożycia alkoholu, koncentrujące się przede wszystkim na psychice. Nie oznacza to jednak, że głód alkoholowy nie daje objawów odczuwanych fizycznie. Przeciwnie – im większy stopień zaawansowania nałogu, tym bardziej głód alkoholowy przedziera się do wszystkich sfer życia pacjenta. Jakie są objawy głodu alkoholowego i czy organizm daje wcześniej jakieś sygnały ostrzegawcze?

Jakie są objawy głodu alkoholowego?

U każdego pacjenta walczącego z alkoholizmem, napady głodu alkoholowego będą miały inne objawy i inny stopień nasilenia. Najczęściej jednak pojawiają się takie objawy jak:

  • stany lękowe,
  • rozdrażnienie,
  • zaburzenia koncentracji,
  • zaburzenia pamięci,
  • natrętne myśli skupione na potrzebie szybkiego wypicia alkoholu,
  • osłabienie,
  • bóle głowy,
  • bóle i drżenie mięśni,
  • dyskomfort odczuwany w żołądku i ze strony układu pokarmowego,
  • dolegliwości ze strony układu oddechowego – np. przyspieszone bicie serca,
  • bezsenność (pomimo zmęczenia).

Głód alkoholowy – kiedy się pojawia?

Sygnały ostrzegawcze powinna wysyłać osobie uzależnionej sama świadomość i wiedza na temat działania nałogu. Głód alkoholowy może pojawić się przede wszystkim na początkowym etapie uzależnienia – jeśli po okresie pierwszego, nadmiernego picia, nastąpi przerwa, głód alkoholowy zaatakuje nagle, z dużą siłą. Zachowane alkoholika na głodzie jest irracjonalne, dlatego potrzebne jest wsparcie bliskich lub w zaawansowanych przypadkach – specjalistyczna pomoc medyczna i psychologiczna.

Aby nie dopuścić do głodu alkoholowego, pacjent powinien unikać miejsc, które mogą go wyzwolić – np. barów i pubów, które mija w drodze do pracy. Czasami nawet proste reklamy w telewizji to prawdziwe wyzwalacze głodu alkoholowego – gra skojarzeń, wspomnień i emocji, trafia do mózgu pacjenta na tyle mocno, że nie jest on w stanie powstrzymać pragnienia spożycia alkoholu. W walce z głodem alkoholowym ważne jest więc radzenie sobie z emocjami, stresem, lękiem i sytuacjami, które tak naprawdę często okazują się źródłem nałogu. Właśnie dlatego, współpraca ze specjalistami jest kluczowa w leczeniu uzależnienia – dociera ona do samego początku i wskazuje na przyszłą perspektywę życia w trzeźwości. Kiedy głód alkoholowy jest już faktem, siła woli i chęć powstrzymania się od sięgnięcia po alkohol są zwykle niewystarczające.

Jak zwalczyć głód alkoholowy?

Powracający głód alkoholowy (zwłaszcza ten, któremu pacjent staje się poddany) wymaga radykalnego działania, które podejmuje m.in. nasz wyspecjalizowany personel. W zależności od konkretnego przypadku, warto podjąć na przykład: odtruwanie alkoholowe, podanie kroplówki witaminowej, wszycie wszywki alkoholowej Esperal lub detoks. Działania mogą być realizowane w domu pacjenta, dzięki czemu odczuwa on większe bezpieczeństwo i zaufanie. W efekcie szybciej wraca do dobrej kondycji psychicznej i fizycznej, jest bardziej skłonny do współpracy i gotowy na wyzwania związane ze zmianą stylu życia.

Zadzwoń do nas. Jesteśmy do Twojej dyspozycji.

Pomagamy w leczeniu uzależnień alkoholowych.

Zadzwoń
Dojazd