Zespół abstynencyjny

Zespół abstynencyjny

Przyczyny zespołu abstynencyjnego po odstawieniu alkoholu
Objawy zespołu odstawienia alkoholu
Ocena stanu pacjenta z zespołem odstawienia alkoholu
Leczenie zespołu odstawienia alkoholu
Zapobiegania przyszłym zespołom odstawienia alkoholu zespół odstawienia alkoholu jest stanem potencjalnie zagrażającym życiu, może wystąpić u osób, które pozostawały w ciągu alkoholowym przez kilka tygodni, miesięcy lub lat, a następnie zaprzestali lub znacznie ograniczyli spożycie alkoholu.
objawy zespołu abstynencyjnego mogą się rozpocząć się już w dwie godziny po ostatnim drinku, utrzymują się przez kilka tygodni, a wahają się od łagodnego lęku i drżenia do ciężkich powikłań, takich jak drgawki i delirium tremens majaczeniem alkoholowym. Śmiertelność szacowana jest na od 1% do 5%.
Ponieważ objawy odstawienia alkoholu mogą szybko narastać, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, nawet jeśli objawy są pozornie łagodne. Odpowiednie zabiegi wspomagające odstawienie alkoholu może zmniejszyć ryzyko wystąpienia drgawek odstawienia lub majaczenia alkoholowego.
Jest to szczególnie ważne, aby zgłosić się o pomoc do lekarza, szczególnie jeśli masz inne problemy zdrowotne, takie jak infekcje, choroby serca, choroby płuc, lub miałeś zespół odstawienia alkoholu z drgawkami.
Ciężkie objawy odstawienia alkoholu są leczone w warunkach szpitalnych. Jeśli występują drgawki, gorączka, silne splątanie, omamy lub nieregularne bicie serca należy zabrać pacjenta do izby przyjęć lub zadzwonić pod numer 112.

Objawy zespołu abstynencyjnego obejmują: drżenie rąk, potliwość, lęk, pobudzenie, nudności, wymioty, ból głowy, bezsenność.

Zespół abstynencyjny – przyczyny

Przyczyny zespołu abstynencyjnego odstawienia alkoholu
Ciężkie, długotrwałe picie – zwłaszcza nadmierne picie codziennie – zakłóca poziom neuroprzekaźników w mózgu, czyli ważnych substancji chemicznych w mózgu, które przekazują informacje.
Na przykład alkohol początkowo wzmacnia działanie GABA, neuroprzekaźnika, który wywołuje uczucie relaksu i spokoju. Ale przewlekłe spożywanie alkoholu hamuje aktywność GABA w końcu tak, że coraz więcej alkoholu jest wymagana do wytworzenia pożądanych efektów, zjawisko znane jako wzmożona tolerancja na alkohol.
Przewlekłe spożywanie alkoholu hamuje również aktywność glutaminianu, neuroprzekaźnika, który wywołuje uczucie pobudliwości. Aby utrzymać równowagę, system reaguje glutaminian działa na znacznie wyższym poziomie niż ma to miejsce w umiarkowanych pijących i niepijących.
Gdy alkoholik nagle zaprzestaje lub znacznie ogranicza spożycie alkoholu, neuroprzekaźniki wcześniej tłumione przez alkohol nie są tłumione. Ich działanie z odbicia, w wyniku tego dochodzi do zjawiska znanego jako nadpobudliwość mózgu. Dodatkowe skutki związane z nagłym odstawieniem alkoholu to niepokój, drażliwość, pobudzenie, drżenia, drgawki, i majaczenie. Nasilenie objawów zespołu abstynencyjnego odstawienia alkoholu zależy od tego na ile i jak długo dana osoba była pod wpływem alkoholu.
Niewielkie objawy odstawienia alkoholu często pojawiają się od 6 do 12 godzin po tym jak alkoholik przestanie pić. Czasami będzie jeszcze mierzalny poziom alkoholu we krwi, gdy już zaczynają objawy.
Objawy zespołu abstynencyjnego obejmują: drżenie rąk, wzmożona potliwość, lęk, pobudzenie, nudności, wymioty, ból głowy, bezsenność.

Zespół abstynencyjny rozwija się około dobę

Między 12 a 24 godzin po zaprzestaniu picia, niektórzy pacjenci mogą odczuwać wzrokowe, słuchowe lub dotykowe halucynacje. Te zazwyczaj kończy się w ciągu 48 godzin. Chociaż stan ten nazywany jest halucynozą alkoholową. Większość pacjentów jest świadoma, że te niezwykłe doznania nie są prawdziwe.
Napady zespołu abstynencyjnego po odstawieniu alkoholu zwykle zaczynają się od 24 do 48 godzin po zaprzestaniu picia, choć mogą pojawić się już w 2 godziny po zaprzestaniu picia . Ryzyko wystąpienia drgawek jest szczególnie wysokie u pacjentów, którzy wcześniej przeszli wiele detoksykacji.
Delirium tremens czyli majaczenia alkoholowe w zespole abstynencyjnym rozpoczyna się zazwyczaj między 48 a 72 godzin po zaprzestaniu picia, czynniki ryzyka dla delirium tremens tp przebyte wcześniej napady majaczenia, zaburzenia czynności wątroby, infekcje i starszy wiek. Nie leczone objawy delirium tremens , mogą trwać do 5 dni. Pacjent z ciężkim zespołem abstynencyjnym ma nasilone objawy takie jak: dezorientacja, splątanie, lęk i ciężkie omamy (głównie wizualne), których nie można odróżnić od rzeczywistości, obfite pocenie, napady drgawkowe, wysokie ciśnienie krwi szybkie i nieregularne bicie serca, w efekcie może dojść do wstrząsu przebiegającego z wysoką gorączką.
Ocena pacjenta z zespołem odstawienia alkoholu.

Zespół abstynencyjny wywiad lekarski

Jeśli lekarz podejrzewa zespół odstawienia alkoholu, podczas wywiadu zapyta ile pijesz, ile piłeś, i ile czasu upłynęło od ostatniego kieliszka. Lekarz również będzie chciał wiedzieć, czy miałeś/miałaś w przeszłości zespoły abstynencyjne odstawienia alkoholu, czy nie nadużywasz innych substancji psychoaktywnych, czy były problemy psychiatryczne.
Podczas badania fizykalnego, lekarz oceni objawy odstawienia alkoholu i objawy innych potencjalnych schorzeń, takich jak nadciśnienie, nieregularne bicie serca, zastoinowa niewydolność serca, choroba wieńcowa, krwawienia z przewodu pokarmowego, infekcje, choroby wątroby, nerek, układu nerwowego i trzustki. Jeśli zaistnieje taka potrzeba lekarz może również zlecić badania krwi w celu oznaczenia morfologii krwi, stężenia elektrolitów, alkoholu i czynność wątroby.
Wyniki wywiadu i badania fizykalnego służą do określenia stopnia ciężkości zespołu abstynencji alkoholowej i oceny jakie leczenia można wdrożyć. Pacjentów z bardzo nasilonymi objawami zespołu abstynencyjnego lekarz kieruje do szpitala w tym szczególnie pacjentów z majaczeniem alkoholowym.
Jeśli masz łagodne lub umiarkowane objawy odstawienia, lekarz może podjąć leczenie w warunkach domowych lub ambulatoryjnych, zwłaszcza jeśli masz wspierającą rodzinę i przyjaciół. W łagodnych zespołach abstynencyjnych detoksykacja w warunkach domowych jest bezpieczna, skuteczna i mniej kosztowna niż detoksykacja w szpitalu lub innym zakładzie.

Lekami z wyboru są benzodiazepiny, takie jak diazepam (Relanium), płyny wieloelektrolitowe podawane w kroplówkach, witaminy.

Zespół abstynencyjny – leki

Lekami z wyboru są benzodiazepiny, takie jak diazepam (Relanium), płyny wieloelektrolitowe podawane w kroplówkach, witaminy. Takie leki mogą pomóc kontrolować drżenie, niepokój i splatanie związane z odstawieniem alkoholu i zmniejszyć ryzyko wystąpienia drgawek i majaczenia alkoholowego.

Stosunkowo krótka interwencja w warunkach domowych lub ambulatoryjnych jest zwykle skuteczna w łagodnych zespołach abstynencyjnych, pacjent u którego występują objawy zespołu abstynencji alkoholowej wymaga bardziej intensywnej, złożonej i długotrwałej terapii uzależnienia od alkoholu. Jeśli masz uzależnienie od alkoholu, lekarz może przepisać Ci leki, które pomogą przestać pić i utrzymać trzeźwość. Zalecamy dołączenie do grupy Anonimowych Alkoholików i podjęcie terapii opartej na 12-krokach Anonimowych Alkoholików albo pobytu w ośrodku leczenia kompleksowego, który oferuje połączenie modelu 12-kroków i terapii poznawczo-behawioralnej i terapii rodzinnej.