Zespół abstynencyjny

Chcesz wyjść z ciągu alkoholowego? Boisz się, że grozi ci zespół abstynencyjny? Skontaktuj się z naszym lekarzem – pomożemy w złagodzeniu skutków zaprzestania spożywania alkoholu.

Zespół abstynencyjny

Co to jest zespół abstynencyjny

Zespół odstawienia od alkoholu pojawia się u osób, które zaprzestały lub znacznie ograniczyły spożywanie napojów alkoholowych po okresie ciągu alkoholowego trwającego kilka tygodni, miesięcy lub lat. Może objawiać się szerokim spektrum objawów – od łagodnego lęku i drżenia po ciężkie powikłania takie jak drgawki czy delirium tremens.

Objawy zespołu abstynencyjnego mogą pojawić się już po około 2 godzinach po ostatnim spożyciu. Stan ten może utrzymywać się nawet do kilku tygodni i potencjalnie zagrażać życiu –  szacuje się, że śmiertelność zespołu wynosi od 1 do 5 % zachorowań.

Stan nasilenia objawów uzależniony jest od indywidualnych predyspozycji organizmu oraz od długości trwania ciągu.

Jak powstaje zespół abstynencyjny

Zespół abstynencyjny wraz z całym wachlarzem objawów jest wynikiem zmniejszenia lub zaprzestania spożywania napojów alkoholowych. Brak lub niewystarczająca ilość alkoholu powoduje nadpobudliwość mózgu związaną z ograniczeniem dostępu substancji upośledzających działanie neuroprzekaźników mózgowych. Dlatego, wraz z brakiem alkoholu, pojawiają się objawy zespołu abstynencyjnego, w tym: niepokój, drażliwość, pobudzenie, drżenia, drgawki i majaczenie oraz wzmożona potliwość, nudności, wymioty, ból głowy czy bezsenność.

Jak przebiega zespół abstynencyjny?

Odstawienie alkoholu – Etap pierwszy

Pierwsze objawy zespołu odstawienia od alkoholu mogą pojawić się już w 2 godziny od ostatniego drinka. Zazwyczaj jednak pacjent zauważa je od 6 do 12 godzin po ostatnim spożyciu. Są to zazwyczaj drżenie rąk, wzmożona potliwość, pobudzenie, nudności i wymioty, pobudzenie, ból głowy czy bezsenność.

Odstawienie alkoholu – Etap drugi

Między 12 a 24 godziną od zaprzestania picia – zwany jest halucynozą alkoholową

W tym czasie pacjenci mogą doświadczyć omamów wzrokowych, słuchowych a nawet dotykowych. Większość pacjentów zdaje sobie sprawę, że te doznania nie są prawdziwe. Halucynacje znikają zazwyczaj w ciągu 48 godzin.

Odstawienie alkoholu – Etap trzeci

Pomiędzy 24 a 48 godzin od zaprzestania picia

W tym czasie wszyscy alkoholicy wychodzący z ciągu alkoholowego doświadczają objawów zespołu abstynencyjnego. Ich nasilenie uzależnione jest od długości i ilości spożywanego alkoholu. Należy dodać, że siła objawów jest także związana z liczbą detoksykacji alkoholowych, które przeszedł dany pacjent – im więcej razy przechodził odtrucie alkoholowe, tym mocniej będzie odczuwał skutki odstawienia alkoholu.

Odstawienie alkoholu – Etap czwarty

Pomiędzy 48 a 72 godziny od momenty zaprzestania przyjmowania napojów alkoholowych.

W tym czasie alkoholik zazwyczaj narażony jest na kolejny objaw zespołu abstynencyjnego – majaczenia alkoholowe. Nieleczone delirium tremens trwa do 5 dni. Pacjenci je przechodzący cierpią na ciężkie omamy wizualne, są zdezorientowani, odczuwają silne splątanie, lęk, mają napady drgawkowe, wyższe ciśnienie krwi i szybkie, nieregularne bicie serca. W przypadkach ciężkich dochodzi do wstrząsu przebiegającego z wysoka gorączką.

Kiedy skonsultować się z lekarzem

Stacjonarny ośrodek leczenia uzależnień Antidotum

W każdym przypadku zespołu odstawienia alkoholowego należy szybko skonsultować się z lekarzem. Wprawdzie objawy odstawienia dla każdego pacjenta mogą być różne, jednakże symptomy w tym stanie mogą szybko narastać od początkowych objawów wyglądających pozornie łagodnie, po stan zagrażający życiu i wymagający hospitalizacji.

Jeśli w trakcie odstawienia alkoholu dojdzie do:

  • gorączki,
  • drgawek,
  • silnego splątania,
  • omamów,
  • nieregularnego bicia serca

Należy pacjenta zabrać na szpitalną izbę przyjęć lub zadzwonić pod numer alarmowy 112.

Zachęcamy także do skorzystania z naszych usług. Proponujemy prywatne wizyty domowe, podczas których doświadczony lekarz przeprowadzi kompleksowe badania fizykalne oraz szczegółowy wywiad lekarski. Na ich podstawie ocenimy Twój stan i zdecydujemy o dalszych krokach leczenia.

W trakcie wywiadu ocenimy objawy potencjalnych schorzeń, takich jak:

  • nadciśnienie,
  • nieregularne bicie serca,
  • zastoinowa niewydolność serca,
  • choroba wieńcowa,
  • krwawienia z przewodu pokarmowego,
  • infekcje,
  • choroby wątroby,
  • choroby nerek,
  • choroby układu nerwowego,
  • choroby trzustki.

Jeżeli będzie taka potrzeba zaordynujemy także sprawdzenie:

  • morfologii krwi,
  • stężenia elektrolitów,
  • stężenia alkoholu we krwi,
  • czynności wątroby.

Jeżeli masz łagodny zespół abstynencyjny zalecimy przeprowadzenie odtrucia alkoholowego w domu. Ta kuracja będzie dla Ciebie bezpieczna i najodpowiedniejsza.

Jeżeli cierpisz na umiarkowane objawy odstawienia alkoholowego i zarazem opieką otoczy Cię wspierająca rodzina lub przyjaciele możemy podjąć detoksykację w warunkach domowych lub ambulatoryjnych.

W przypadkach ciężkich objawów konieczna będzie hospitalizacja, która dotyczy szczególnie pacjentów z objawami majaczenia alkoholowego.

Jak obniżyć skutki zespołu abstynencyjnego?

Odtrucia alkoholowe Warszawa - profesjonana pomoc

Skutki zespołu abstynencyjnego mogą obniżyć zarówno detoksykacja przeprowadzana w domu, zalecana dla pacjentów z łagodnymi i umiarkowanymi objawami zespołu odstawienia od alkoholu, oraz leki o działaniu uspokajającym i wyciszającym.

Nasz doświadczony lekarz zazwyczaj przepisuje pacjentowi dodatkowo środki przeciwlękowe dostępne na receptę, które pozwalają kontrolować drżenie, niepokój i splątanie jednocześnie ograniczając ryzyko wystąpienia drgawek i majaczenia alkoholowego. Pacjentowi podawane są także wieloelektrolitowe płyny w postaci kroplówek i witaminy.

Naszych pacjentów zachęcamy do podjęcia walki o trzeźwość. Możemy przepisać leki, które pomogą przestać pić. Wskazujemy także na konieczność skorzystania z terapii opartej na 12-krokach Anonimowych Alkoholików albo skorzystania z oferty pobytu w ośrodku leczenia kompleksowego, który wraz z terapią 12 kroków wprowadza terapię poznawczo-behawioralną i rodzinną.

Skorzystaj z bezpiecznej terapii w domu

Łagodne i umiarkowane objawy odstawienia alkoholowego z powodzeniem można leczyć w zaciszu domowym. Tu poziom bezpieczeństwa i akceptacji wśród najbliższych będzie najwyższy. Jednocześnie odpowiedni poziom opieki medycznej zapewnią nasi lekarze, którzy odtruwanie alkoholowe przeprowadzają na terenie Warszawy i okolic, w tym w: Aninie, Halinowie, Izabelinie, Jasienicy, Józefowie, Kobyłce, Konstancinie, Legionowie, Łomiankach, Markach, Milanówku, Nieporęcie, Piasecznie, Pruszkowie, Radzyminie, Ryni, Serocku, Słupnie, Starej Miłosnej, Sulejówku, Wesołej, Wołominie, Zaciszu, Zakręcie, Ząbkach, Zielonce.

Zaufaj naszemu doświadczeniu. Pomożemy Ci przejść przez pierwsze dni odstawienia alkoholowego. Napisz do nas maila lub zadzwoń – jesteśmy do Twojej dyspozycji.

Zadzwoń do nas. Jesteśmy do Twojej dyspozycji.

Pomagamy w leczeniu uzależnień alkoholowych.

Zadzwoń
Dojazd