Co to jest detoks

Chcesz zerwać z nałogiem alkoholowym? Detoks to zarazem pierwszy i konieczny krok w kierunku trzeźwości. Zrób pierwszy krok – postaw na detoks.

detoksykacja alkoholowa w domu - Warszawa
Odtruwanie alkoholowe Warszawa

Detoks, inaczej zwany także odtruciem lub detoksykacją alkoholową, to jeden z podstawowych elementów wychodzenia z alkoholizmu. To zarazem pierwszy i konieczny krok w kierunku trzeźwości.

Detoksykacja alkoholowa powinna być przeprowadzana pod nadzorem lekarza, który podczas podawania leków kontroluje objawy odstawienia alkoholowego.

 

Odtrucie alkoholowe w domu? To możliwe!

W przypadku łagodnych i umiarkowanych objawów zespołu abstynencyjnego  zachęcamy do skorzystania z usługi odtrucia alkoholowego w domu. To bezpieczne, wygodne i komfortowe rozwiązanie dla osób, które zdecydowały się na przerwanie ciągu alkoholowego.  Nasi doświadczeni lekarze podczas przeprowadzania detoksykacji stale monitorują stan zdrowia pacjenta.

Korzystając z naszych usług masz pewność, że dołożymy wszelkich starań, aby złagodzić wyzwania związane z wychodzeniem z nałogu. Przepisujemy pacjentom leki pozwalające zachować trzeźwość. Preparaty te podawane są zazwyczaj po odtruciu alkoholowym. Do grupy medykamentów wspierających trzeźwość i wspomagających zmniejszenie głodu alkoholowego zaliczyć należy:

  • Leczenie awersyjne – Esperal.
  • Leczenie zmniejszające dalszą chęć picia alkoholu.
  • Leczenie przeciwlękowe.
  • Leczenie nasenne.

Nasi lekarze gwarantują pełną dyskrecję – obowiązuje nas tajemnica lekarska, z której może nas zwolnić jedynie decyzja sądu w sprawie karnej. Wszelką dokumentację prowadzimy wyłącznie w formie papierowych kart i przechowujemy w ściśle chronionych miejscach, zatem gwarantujemy wysoki stopień zabezpieczenia danych przed wydostaniem się na zewnątrz. Korzystając z naszych usług masz pewność, że informacje na temat Twojej choroby pozostaną wyłącznie pomiędzy Tobą, a naszym lekarzem.

 

Trwaj w trzeźwości – programy i szkolenia

Jednocześnie zachęcamy do skorzystania z programów umożliwiających trwanie na drodze trzeźwości. W tym celu proponujemy przyłączenie się do grup samopomocowych  np. Anonimowych Alkoholików czy realizację programu 12-kroków lub innych programów opartych o metody poznawcze.

Trzeźwiejący alkoholicy potrzebują często szeregu szkoleń usprawniających umiejętności życiowe. Wśród najpopularniejszych zalecamy szkolenia z zakresu:

  • zarządzania gniewem,
  • radzenia sobie ze stresem,
  • ustalania celów życiowych,
  • spędzania wolnego czasu,
  • rozwijania umiejętności społecznych i komunikacyjnych.

Niezwykle ważnym elementem terapii jest umiejętność rozpoznawania sytuacji, które mogą spowodować nawrót choroby oraz sposobów, jak ich unikać.

 

Przerwanie ciągu alkoholowego – metody domowe kontra farmakologia

Detoks jest podstawowym sposobem na przerwanie ciągu alkoholowego. Zaleca się farmakologiczne odtruwanie – znacznie łagodzi ono objawy zespołu abstynencyjnego.  Natomiast metody domowe, zazwyczaj polegające na przymusowym odstawieniu alkoholu, nasilają ryzyko drgawek lub delirium.

Detoks farmakologiczny polega na podawaniu pacjentowi leczenia przeciwlękowego, uspokajającego i nasennego. W ten sposób, dzięki wyciszeniu, trzeźwiejący nie odczuwa tak silnych lęków, niepokoju, drżenia i pobudzenia.

Dodatkowym elementem detoksu są kroplówki, których zadaniem jest uzupełnienie elektrolitów w wyniszczonym chorobą organizmie oraz odżywienie mózgu za pomocą dostarczanej glukozy. Leki podawane dożylnie wyciszają organizm i działają nasennie powodując, że alkoholicy podczas podawania leku często zasypiają.