Jak przekonać alkoholika do leczenia?

Alkoholizm to choroba, która w wyjątkowym stopniu wpływa na najbliższe otoczenie uzależnionego, na jego życie rodzinne, towarzyskie i zawodowe. Wielu alkoholików odrzuca pomoc, twierdząc, że nie mają problemu albo są w stanie pomóc sobie sami – nie jest to jednak prawdą. Jak przekonać alkoholika do leczenia?

Pozbądź się wątpliwości

Trudno jest się przyznać do uzależnienia, tym bardziej, że granica pomiędzy alkoholizmem a jego brakiem jest cienka i łatwo ją przeoczyć. Z pewnością słyszysz na co dzień, że to było tylko jedno piwo za dużo, że wszyscy pili, a taka okazja się nie powtórzy. Że to ostatni raz. Że… Usprawiedliwień jest tyle, ilu ludzi. Żeby skutecznie przekonać alkoholika do leczenia, musisz mieć pewność, że naprawdę go wymaga. Nie pozwól sobą manipulować, nie daj sobie wmówić przewrażliwienia. Znajdź osoby, które zmagały się z takimi samymi problemami: współmałżonków, dzieci, rodziców, poznaj ich historie i skonfrontuj słowa, które słyszeli, z tym co słyszysz Ty. Brzmi znajomo, prawda?

Emocje to zły doradca

Zależy Ci na bliskiej osobie i nie możesz patrzeć, jak niszczy siebie i swoje otoczenie. Pamiętaj, że w emocjach często mówimy coś, czego żałujemy. Krzyk, łzy, błagania czy groźby nic nie pomogą, mogą za to obrócić się przeciwko Twoim argumentom: “Ja nie mam problemu, a ty histeryzujesz”. Kwestia tego, jak przekonać alkoholika do leczenia, jest delikatna i w taki właśnie sposób należy do niej podejść. Jeśli krzyczysz w emocjach, że składasz papiery rozwodowe, a nie masz zamiaru tego zrobić i nie zrobisz, pokazujesz, że Twoje argumenty nie mają pokrycia i nie trafią do alkoholika. Działa to take w drugą stronę. Zrezygnuj z nadmiernej ochrony. Nie tłumacz osoby uzależnionej przed szefem czy znajomymi, nie stosuj taryfy ulgowej. Ona musi poczuć, że sama nie daje sobie rady.

Jak skłonić alkoholika do leczenia? Przygotuj się dobrze

Rozmowę na temat leczenia musisz dobrze przygotować, nie może wyniknąć ona przypadkowo. Warto udać się po poradę do specjalistów, którzy mieli już styczność z niejednym przypadkiem. O czym pamiętać podczas takiej rozmowy?

  • Wybierz odpowiedni czas. Sytuacja idealną będzie ta, w której Ty będziesz czuć się pewnie, a alkoholik będzie przechodził kryzys związany np. z kolejną awanturą czy zaciągnięciem nowego długu. Nie przekładaj rozmowy, jeśli już ją zaplanujesz.
  • Mów spokojnie, ale stanowczo. To nie jest czas na oskarżenia, wypominanie krzywd. Rzeczowo przypomnij choremu, jakie negatywne skutki przyniosło jego picie.
  • Nie daj się wciągać w jałowe dyskusje, w tłumaczenia. Dobrze je znasz. Pamiętaj o celu: zmobilizować alkoholika do leczenia.
  • Okaż wsparcie. Niech bliska Ci osoba wie, że ma się dla kogo starać.
  • Nazywaj rzeczy po imieniu. Nie mówisz o pojedynczych incydentach, nie robisz wymówek. Mówisz o alkoholizmie.
  • Mów o skutkach picia. Nie o tych teoretycznych i odległych, nie o chorobach, ale o tym, co już zdążyło się wydarzyć w Waszej rodzinie czy najbliższym otoczeniu. Utrata pracy, zniszczony samochód, dzieci, które zaczęły mieć problemy w szkole? Przypomnij sytuacje, w których najbliżsi odczuli skutki picia.
  • Przygotuj kontrargumenty. Możesz przewidzieć część argumentów, z góry przygotuj odpowiedzi. Wszyscy piją? Nie, nie wszyscy. To się nie powtórzy? Już się powtórzyło, itp.

Poszukaj jak najwięcej informacji na temat odwyku, odtrucia alkoholowego, sposobów leczenia. Im więcej wiesz, tym pewniej się czujesz, a im pewniej się czujesz, tym łatwiej będzie Ci przekonać alkoholika do leczenia. Zwróć się do specjalistów po poradę – będą wiedzieć, jak Cię wesprzeć w trudnym czasie.

Zadzwoń do nas. Jesteśmy do Twojej dyspozycji.

Pomagamy w leczeniu uzależnień alkoholowych.

Zadzwoń
Dojazd