Skutki uboczne esperalu

Esperal, jeden ze sposobów na wspomaganie w  leczeniu alkoholizmu, to ratunek, po który sięga wielu chorych. Ma wiele zalet. Przede wszystkim jest dyskretny, tabletka jest niewidoczna dla osób postronnych, blizna po wszywce alkoholowej pozostaje niewielka, a sam zabieg wykonuje się w znieczuleniu. Po wszyciu esperalu można jednak zaobserwować wiele skutków ubocznych. Dobrze jest zapoznać się z nimi wcześniej i przygotować się na ewentualne niedogodności.

Skutki psychiczne

Uboczne skutki wszycia esperalu dają nie tylko objawy fizyczne, ale i psychiczne. Należy zacząć od tego, że esperal sam w sobie nie jest lekarstwem, które w magiczny sposób zlikwiduje pociąg do picia. Jest formą wsparcia w leczeniu i odwyku, i przynosi pozytywne skutki jedynie w połączeniu z terapią. Może się jednak zdarzyć, że wykonanie wszywki alkoholowej, uśpi czujność chorego i jego rodziny, zmniejszy mobilizację do kontynuowania terapii. Wszycie esperalu czasem powoduje myślenie: “Nie mogę pić, więc problem zniknął”, zarówno u alkoholika, jak i jego rodziny. Dla chorych to wciąż trudny czas, w którym potrzebują wsparcia, zwłaszcza, kiedy pojawia się głód. Rozwiązanie jest proste, choć niełatwe – decydując się na wszywkę, należy mieć pełną świadomość tego, że to tylko odcinek drogi do trzeźwości, należy wiedzieć, jak działa esperal. Najlepiej wybrać odpowiednie miejsce na odwyk i terapię, by nie zostać pozostawionym samemu sobie.

Skutki fizyczne

Jak każdy lek, esperal może spowodować szereg skutków ubocznych. Nie znaczy to oczywiście, że dosięgną one każdego i, że pojawią się w takim samym natężeniu. Dobrze jest przygotować się na różne możliwości – to co oswojone, jest mniej straszne. Skutki uboczne esperalu to m.in.:

    • nudności
    • senność
      • uczucie ciągłego zmęczenia (często mija po kilku tygodniach)
      • wymioty
    • bóle głowy
      • zapalenie nerwów obwodowych
      • podwyższony cholesterol
      • chwilowa impotencja
    • metaliczny lub czosnkowy posmak w ustach
    • reakcje alergiczne na skórze

    Pojawić się mogą także skutki związane z samym zabiegiem wszycia, np. opuchlizna, ropienie, zaczerwienienie. Należy wtedy udać się do lekarza. Bardzo rzadko zdarzają się objawy psychotyczne, takie jak manie lub depresja. W przypadku zbyt silnych skutków ubocznych można zmniejszyć dawkę. Wszywka alkoholowa nie powinna bowiem przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu, prowadzeniu pojazdów czy pracy fizycznej.

    Skutki uboczne esperalu po spożyciu alkoholu

    Wyraźne i nieprzyjemne skutki uboczne esperalu występują dopiero po spożyciu alkoholu – w końcu taki jest cel wszycia tego leku. W zwyczajnych warunkach, alkohol jest metabolizowany przez wątrobę, a pod wpływem esperalu proces ten zostaje zatrzymany i etanol przekształcany jest w aldehyd octowy, substancję trującą, powodującą:

    • zaburzenia rytmu serca
    • zmniejszenie napięcia mięśniowego
    • duszności
    • zaczerwienienie twarzy

    Są to objawy nasilone i nieprzyjemne, pojawiają się szybko, skutecznie więc hamują przed sięgnięciem po kolejny kieliszek, a docelowo – po alkohol w ogóle. W lżejszym nasileniu pojawiają się po nieświadomym spożyciu, np. czekoladki z likierem czy leków z etanolem. Wystarczy wtedy wypić dużo wody i leczyć się objawowo.

    Skutki uboczne wszycia esperalu dotykają chorych w różnym stopniu i nasileniu. Najczęściej nie są one wcale odczuwalne do czasu wypicia alkoholu i pozwalają na przeprowadzenie skutecznego odwyku. Niezwykle ważne jest jednak kontynuowanie terapii, by dojść do etapu, w którym to nie strach, a wola, będzie powstrzymywać przed sięgnięciem po wódkę lub drinka.

Zadzwoń do nas. Jesteśmy do Twojej dyspozycji.

Pomagamy w leczeniu uzależnień alkoholowych.

Zadzwoń
Dojazd