Skutki uboczne detoksu alkoholowego

Ciąg alkoholowy prowadzi do wielu zaburzeń metabolicznych i umysłowych – są to skutki uboczne detoksu alkoholowego. Nagłe odstawienie alkoholu u osoby uzależnionej, która była ostatnio w ciągu alkoholowym prowadzi do powstania tak zwanego zespołu abstynencyjnego czyli głodu alkoholowego.

Zespół odstawienia alkoholu można podzielić na trzy etapy:

Etap 1: Zaczyna się 8 godzin po ostatnim kieliszku. Lęk, bezsenność, nadpobudliwość, nudności i bóle brzucha charakteryzują ten etap.

Etap 2: Zaczyna się od 24 do 72 godzin po ostatnim kieliszku. Dołączają się objawy takie jak wysokie ciśnienie krwi, zwiększona temperatura ciała, niemiarowe tętno i dezorientacja.

Etap 3: Zwykle rozpoczyna się po 72 + godzinach od ostatniego kieliszka. Do poprzednich objawów dołączają się halucynacje, gorączka, znacznego stopnia pobudzenie a nawet napady szału. W tym okresie występują bardzo niebezpieczne dla życia osoby uzależnionej napady drgawkowe często określane jako padaczka poalkoholowa.

Zespół abstynencyjny szczególnie w 3 etapie jest traktowany jako zagrożenie życia i powinien być leczony pod nadzorem lekarza.

Odtrucia alkoholowe na etapie 1 i 2 mogą być prowadzone ambulatoryjnie lub w warunkach domowych. W etapie 3 szczególnie u pacjentów z majaczeniem alkoholowym i po drgawkach zalecany jest pobyt w ośrodku zamkniętym gdzie odtrucie alkoholowe jest prowadzone pod stałym nadzorem i monitorowaniem.

Zespół abstynencyjny może trwać 5-7 dni, alkoholik cierpi szczególnie jeśli nie jest prawidłowo leczony. Odtrucie alkoholowe ma na celu złagodzenie nieprzyjemnych objawów kaca, zabezpiecza też alkoholika przed powstaniem groźnych dla życia objawów.

Odstawienie alkoholu u alkoholika powoduje wystąpienie powyżej opisanych objawów w różnym nasileniu. Skutki uboczne odstawienia po ciągu alkoholowym są wysoce indywidualne i zależą od kilku czynników, takich jak długość czasu picia, ilość spożywanego alkoholu, choroby współistniejące, obecność współwystępujących zaburzeń zdrowia psychicznego, uwarunkowań rodzinnych, urazy psychiczne z dzieciństwa i stres jakiemu na co dzień podlega alkoholik. Alkoholizm często wiąże się z innymi nałogami w tym z narkotykami i leko-zależnością, w przypadkach połączenia alkoholu i leków uspokajających, nasennych może dochodzić do nietypowych objawów abstynencyjnych.

Zadzwoń do nas. Jesteśmy do Twojej dyspozycji.

Pomagamy w leczeniu uzależnień alkoholowych.

Zadzwoń
Dojazd