Dlaczego ESPERAL nie jest rozwiązaniem w chorobie alkoholowej?

Jeśli masz problem z nadużywaniem alkoholu i zastanawiasz się nad leczeniem przy pomocy esperalu – zapoznaj się z poniższym artykułem. Dowiesz się, na czym polega choroba alkoholowa i czy popularne wszywki są dobrą metodą leczenia.

Czy wiesz, na czym polega choroba alkoholowa?

Aby zrozumieć, dlaczego nie warto stosować „wszywek”, warto zdobyć podstawową wiedzę o chorobie alkoholowej, która, nie leczona, jest chorobą śmiertelną. Chory organizmy stopniowo ulega wyniszczeniu na skutek przewlekłych schorzeń ujawniających się przy nadużywaniu alkoholu.

Najbardziej widocznymi objawami uzależnienia alkoholowego jest coraz częstsze sięganie po trunki. Pijący ulega złudzeniu, że tylko pod wpływem alkoholu może pozbyć się napięcia emocjonalnego, uzyskać stan odprężenia i dobrego samopoczucia. W końcu nie panuje nad swoim uzależnieniem.

Alkoholik stanowi zagrożenie dla otoczenia i  własnego bezpieczeństwa. Prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości, wykonywanie czynności służbowych po wypiciu alkoholu oraz okazywanie najbliższym swojej frustracji, często z towarzyszeniem przemocy to codzienność osób cierpiących na chorobę alkoholową. Wielodniowe ciągi połączone ze stratą poczucia rzeczywistości prowadzą do utraty pracy, braku środków na zakup alkoholu, co z kolei skutkuje pozbywaniem się wartościowych przedmiotów z najbliższego otoczenia. Dzieje się tak, ponieważ przymus sięgania po trunek jest potężną siłą. Słaba psychika i dolegliwości somatyczne są usprawiedliwieniami, do których alkoholicy  chętnie się odwołują.

Pamiętaj, że leczenie choroby alkoholowej możliwe jest na każdym etapie uzależnienia, ale wymaga determinacji oraz  fachowej pomocy.

Czym jest esperal?

Esperal to popularny lek stosowany w leczeniu alkoholizmu. Jest środkiem zawierającym związek chemiczny zwany disulfiramem. Lek oddziałuje na metabolizm wątroby blokując działanie enzymu odpowiadającego za odtruwanie naszego organizmu z alkoholu.

Jeśli zdecydujesz się za zastosowanie esperalu nie możesz sięgnąć po alkohol!

Dlaczego? Bo pod jego wpływem dochodzi do zatrucia aldehydem octowym, co może zagrozić życiu. Skutki zatrucia, jakie mogą się pojawić, to:

  • pogarszające się samopoczucie,
  • bóle wątroby,
  • spadek ciśnienia krwi,
  • migotanie przedsionków serca,
  • zawał serca,
  • udar mózgu.

Tak groźne dolegliwości mogą kończyć się śmiercią chorego.

Można więc stwierdzić, że skuteczne działanie esperalu polega wyłącznie na wywołaniu strachu przed groźnymi konsekwencjami zatrucia, co powstrzymuje pacjentów przed konsumpcją alkoholu. Lekarstwo nie zmniejszy głodu alkoholowego i nie wyleczy cię z choroby i jej nawrotów, bowiem sposób leczenia polega  na wywołaniu wstrętu do alkoholu. Lekarze nazywają tę metodę terapią awersyjną.

Lekarstwo zażywa się doustnie lub zostaje wszczepione pod skórę przez chirurga w znieczuleniu miejscowym. Pacjenci muszą wyrazić zgodę na przeprowadzenie leczenia tą substancją. Po zakończeniu leczenia lekarz wystawi stosowne zaświadczenie o przeprowadzonej kuracji.

Nie mogą skorzystać z leczenia esperalem cierpiący na choroby układu krążenia i schorzenia psychiczne, zwłaszcza różne formy depresji, która może pogłębić się i doprowadzić do prób samobójczych.

„Zaszycie się”– nie wystarczy

Jakie są prognozy, gdy leczenie dobiegnie końca? Przeprowadzone badania dowodzą, że pacjenci bardzo szybko wracają do nałogu. Dzieje się tak, ponieważ są przekonani, że po zakończonym leczeniu będą zdrowi.  Wytrzymali bez picia przez parę miesięcy i na ogół nie mogą doczekać się, by sięgnąć po kieliszek.  

Świadoma abstynencja jest efektem przemyślenia własnego życia. Alkoholik, leczony esperalem, nie spełni tego najważniejszego warunku skutecznej terapii. Gdy minie zagrożenie zatruciem – wróci do picia alkoholu.

Osoba zmagająca się  z głodem alkoholowym będzie pomagała sobie innymi uzależnieniami, czekając końca leczenia. Lekomania, hazard, narkotyki – to najczęściej wybierana droga ucieczki „zaszytych” alkoholików.  

Powstrzymanie się od alkoholu to dopiero początek trudnej drogi do trzeźwości.

Chęć napicia się będzie towarzyszyła alkoholikom z różnym natężeniem do końca życia. To właśnie z tego powodu terapeuci wskazują na nieskuteczność esperalu. Aby wyleczyć się z choroby alkoholowej, trzeba wiele samozaparcia ze strony pacjenta, wyrozumiałości jego rodziny i fachowej pomocy udzielanej każdej ze stron. Leczenie esperalem pomoże ci powstrzymać się od picia na czas kuracji, ale nie możesz ograniczyć się jedynie do „wszywki”. Z naszą pomocą dotrzesz do psychoterapeutów, nauczysz się, jak żyć bez alkoholu i  zachować pełną abstynencję.

Pomożemy ci na nowo prowadzić satysfakcjonujące i szczęśliwe życie.

Zadzwoń do nas. Jesteśmy do Twojej dyspozycji.

Pomagamy w leczeniu uzależnień alkoholowych.

Zadzwoń
Dojazd